مادر

 

چادر ات از گریه تر شد ، عمری تو با گریه سر شد

از دوچشمت خواب رفت و خنده های تو نظر شد

مادرم ای مادرک خاک ات شوم خاک ات شوم

خاک اندوهی دل پاکت شوم پاکت شوم

   سخن از مادر است ، مقدس ترین موجودی که  زیباترین جلوه اش در وجود آدمی تجلی میکند . چه باید گفت که زبان در وصف این موجود قاصر است .

   مادر یعنی گذشت ، ایثار ، بزرگی ، از خود گذشته گی ، مادر یعنی عشق ، مادر یعنی وفا ، مادر یعنی صبر و شکیبایی ، مادر یعنی حوصله و بردباری ، مادر یعنی صلابت و استواری ، مادر یعنی تلاش و پیکار ، مادر یعنی .....................................این همه صفات والای اخلاقی فقط در وجود مادر است که با تمام معنی تجلی میکند .

   مادر شدن احساس زیبایی است که خداوند زن را با این امتیاز مفتخر ساخته و مردان از تجربه ای آن محروم اند ، در هیچ جای دنیا و در هیچ عصری دیده نشده که پدر بیشتر از مادر نسبت به فرزند احساس داشته باشد یک پدر با احساس و با مسوولیت برای بچه هایش زنده گی میکند اما یک مادر برای بچه هایش میمیرد .

    مادر در همهء دنیا مادر است و ذاتا و فطرتا احساسات مشابه نسبت به فرزند دارد و اما این شرایط محیطی و کلتوری است که مادر افغان را از دیگر مادر ها متمایز میسازد . بیشک در به دنیا آوردن ، پرورش یک طفل و به ثمر رساندن آن زحمات ، مشکلات و مرارتهای را که یک مادر افغان میکشد فکر میکنم کمتر مادری در دنیا با آن رو برو باشد .

  میزان مرگ و میر مادران باردار در افغانستان سر به افلاک زده

وزارت صحت (بهداشت) افغانستان اعلام کرده است که در هر نیم ساعت یک مادر جان خود را در این کشور از دست می دهد.

   مقامات وزارت صحت افغانستان می گویند عدم دسترسی زنان به خدمات درمانی در هنگام بارداری و خطرات زمان زایمان باعث معلولیت و حتی مرگ شمار زیادی از مادران می شود.

   بر اساس آمار جدید ارائه شده از سوی این وزارت در هر سی دقیقه یک مادر افغان به سبب بیماریهای قابل علاج جان خود را از دست می دهد

   یک سازمان مستقل فعال در امور کودکان در سراسر جهان می گوید افغانستان، بدترین جا برای مادر بودن است.

   این ارزیابی بر اساس دوازدهمین گزارش سالانه «شاخص مادران» انجام شده است، گزارشی که سازمان «کودکان را نجات دهید» تهیه کرده است.

   این گزارش وضعیت مادران و کودکان را در ۱۶۴ کشور مقایسه می کند.

   این سازمان رتبه بندی کشورها را بر اساس شاخص هایی که عمدتا مربوط به وضعیت تندرستی، تغذیه، آموزش و شرایط اقتصادی و سیاسی است انجام می دهد.

   بر اساس تحقیقات سازمان کودکان را نجات دهید، افغانستان دارای بیشترین خطر مرگ و میر برای زنان باردار و دارای پایین ترین سن امید به زندگی برای زنان در جهان است.

   به اضافه آنچه تراژدی زنده گی با مشقت مادرانرا در کشور ما پر رنگتر میکند زن بودن مادر است ، مادر هر چه باشد اگر بهشت هم زیر پاهایش باشد باز یک زن است . زن در قاموس فرهنگ مرد سالار ما یعنی انسان دست دو ، موجود وابسته از هر نگاه به مرد که حتی حق ابراز نظر را در مورد سر  نوشت فرزندانی که با خون دل بزرگ میکند ندارد .  

   مادر در فرهنگ و سنت های نادرست و بر گرفته از زمان جاهلیت ما یعنی یک خدمه ای تمام عیار در خدمت شوهر و فامیل شوهر ، که اگر در این مهم کوتاهی کند اصلیت فامیلی او زیر سوال خواهد رفت . مادر یعنی زن و زن یعنی مایملک که بعد از مرگ شوهر به نزدیکان شوهر به ارث میرسد و خود اگر بزرگ شده ای دسترخوان پدر است باید سکوت کند و تن به قضا و قدر سپارد .مادر یعنی زن و زن یعنی موجودیکه عرف و عادات ما حلال های خداوند  را برایش حرام کرده ، یک مرد حق گرفتن چهار زن در آن واحد را دارد چون شریعت اجازه داده اما یک زن یک مادر وقتی شوهرش دار فانی را لبیک گفت حلال خداوند را برایش حرام میکنند او باید تمام عمر را با تنهایی سر کند و با زنده گی و مشکلاتش تنهایی دست و پنجه دهد و از ازدواج مجدد دم نزد چون ممکن است به غیرت نارینه های فامیل با غیرت اش بر خورد . در فرهنگ ما با مردمان نیمه وحشی اش زن را را مادر را اگر نافرمانی کرد  باید در پیش چشمان وحشت زده ای کودکان معصوم اش به باد مشت و لگد گرفت .......................................................

   واقعا قلم شرمسار است از بیان برخورد های غیر انسانیکه جامعهء مرد سالار ما با زن با مادر این موجود ظریف ، مملو از احساس و شکننده دارد . بله آنچه مادر افغان میکشد با هیچ مادری در دنیا قابل مقایسه نیست . مادر افغان بخاطر دیو فقر غذا را به بچه هایش میدهد و خود شکم گرسنه به بستر میرود مادر در  سرزمین ما در بالین طفل مریض اش با دیدن زجر کشیدن کودک اش از درد قطره قطره آب شده و شاهد مرگ کودک اش از نبود دوا و درمان میباشد. مادر افغان صورت کبود شده از جفای مرد اش را با چادر از بچه هایش میپوشاند عمر مادر در خراب شده ای بنام استان فغان با گریه سر میشود و چادر نازک شده از فقر اش دایم با اشک اش تر است . عزیزان  خواننده مبادا به بد بینی ام متهم کنید درست است که هیچ قاعده بدون استثنا نیست و هستند فامیل هاییکه با درک درست از دین و ضرورت های عصر رفتار در خور شان زنان را با آنها دارند اما ما اینجا از اکثریت سخن میگوییم و متاسفانه اکثریت جامعه ما رفتار را با زنان دارند که در بالا تذکار رفت .

   نمیخواستم در این روز خجسته مادر کام تان را تلخ کنم اما وقتی سخن از مادر  و زن میشود ناخود آگاه تصویر رنج کشیدهء زنان سرزمینم در نظرم مجسم میشود ، بله مادر با یک دست گهواره و با دست دیگر جهان را تکان میدهد ،پیامبران از دامن زنان برخواسته اند و مادران چنین میکنند و چنان................. بله همهء اینها درست و اما درد مادران مانرا این حرف ها دوا نمیکند برای درمان درد مادران همیشه مظلوم ما باید از درد شان سخن گفت و در پی راه علاج  آن  بود .

 

/ 0 نظر / 144 بازدید