از برقه تا چادری

 

  از برقه تا چادری

 

chaderi یکی از اقارب ما تعریف میکرد که : با یک کاروان زیارتی به قصد زیارت اماکن مقدسه ، عازم عراق بوده و مطابق معمول چادری به سر داشته است . کاروان در یکی از شهر های عراق به قصد استراحت توقف کرده و این خانم هم به قصد دست و روی تازه کردن از موتر پیاده میشود. این خانم تعریف میکرد که به مجرد که پا را از دروازه موتر پایین گذاشتم صدای جیغ وحشتناکی شنیدم ، به سوی که آواز میآمد نظر انداختم ،دیدم طفلی که به شدت ترسیده جیغ میکشد و گریه میکند و ازترس زیاد جابجا خشک اش زده و فرار کرده هم نمیتواند. میگوید تعجب کردم که او را چه میشود و به سوی او روان شدم ، طفلک وقتی دید به سوی او میروم ترس اش دو برابر شده و با حالت که از وصف آن عاجزم پا به فرار گذاشت و آنطرفتر به آغوش مادراش پناه برد . تازه متوجه شدم که او از من ترسیده است ، طفلک فکر کرده که این اعجوبهء بدون چشم و گوش و دست دیگر چه اعجوبهء است ؟

   راستش خیلی علاقمند دانستن تاریخچهء چادری استم و می خواهم بدانم که این پوشش عجیب و غریب در چه زمانی ، چگونه و از چه طریق وارد سرزمین ما شده و چه مراحلی را طی کرده تا به شکل امروزی درآمده است و یا اصلا این پوشش ساخته و پرداختهء هموطنان خودماست و سرزمین ما افتخار کسب لقب مخترعین این پوشش جالب و منحصر به وطن ما را دارند که حتی گوی سبقت را از چشم بند و پوزبند های اعراب هم برده است .

   راستی طراح و دیزاینر چادری مرد بوده یا زن ؟

   من که فکر نمیکنم زن خودش دست به طرح یک سلول انفرادی متحرک  و متعفن برایش بزند که حد اقل یکسال تمرین ضرورت داشته باشد تا بتواند با آن عملا از پس تمام مشغولیت هایش برآمده بتواند مثلا : با آن بتواند کمی اکسیجن و بوی تعفن ناشی از عرق را تحمل بتواند و بتواند بدون آنکه چون مرغ سر اش را دور دهد ، اطراف را ببیند و از سرویس های بیروبار شهری بدون اینکه در میان ازدحام گیر کند استفاده کند و هنگام باد و شمال با آن چون فراشوت به هوا پرتاب نشود و اگر اولاد دار باشد بتواند بچه اش را هم بدوش کشد و احتمالا بغچهء بچه اش را و یا وسایل حمام اش را و احیانا با آن بتواند از بوت های کری بلند استفاده کند ( مگر چادری پوش دل ندارد و حتما باید کلوش به پا کند )ووووو...........

    عجب ! طراح برقه هر کی بوده زن بوده یا مرد ، افغان بوده یا غیر افغان آنچه واضح و مبرهن است ، اینستکه در عصر اشرافیت میزیسته که زنان اشراف کنیزکی همراه داشتند آنها راست - راست راه میرفتند و فقط جلو شانرا نگاه میکردند و اگر دستوری داشتند به کنیزک میسپردند اگر غیر از این بود  دست به طرح چنین پوشش غیرعملی نمیزد .

         

     بعد از تصرف کابل توسط طالبان ( میزان- ۱۳۷۵) من که محصل بودم ، به قصد ادامهء تحصیل راهی ولایت بلخ ( مزار شریف ) شدم آنجا به موضوعی برخوردم که خیلی برایم جالب بود و آن عمومیت پوشیدن چادری بود حال آنکه در کابل قشر تحصیل کرده چادری به سر نمیکنند .

  چند روزی از شمولیتم در پوهنتون بلخ میگذشت که متوجه شدم محصلین اناث ( به استثنای مهاجرین کابل ) با چادری داخل پوهنتون میشوند و بعد چون خجالت میکشیدند با چادری داخل صنوف درسی شوند در پناه چند کانتینر که در گوشهء از محوطهء پوهنتون گذاشته شده بود چادری های شانرا درآورده و موهای شانرا که در اثر پوشیدن چادری خراب شده بود درست کرده و آرایش شانرا که احتمالا با پوشیدن چادری پاک شده بود تازه کرده ،بعدا داخل صنوف درسی میشدند .

  محصل بیچاره که در تضاد دو محیط گیر کرده بود ( محیط سنت گرا و ارتجاعی و محیط دانش و تجدد و غربزده گی )چقدر در رنج و عذاب بود تا بتواند در آن واحد خودش را با هر دو تطابق دهد .

   به همین ترتیب خاطرهء دیگر که خیلی برایم جالب بود : میلهء زنانهء روز چهارشنبه در روضهء شریف میباشد .در این روز مردان اجازه داخل شدن در روضه را ندارند ، این روز شکل یک میله زنانه را بخود گرفته که در این روز بازار کار شورنخود فروشها ، منتوفروشها ، چوری فروشها وغیره خیلی گرم است و زنان و اطفال خوب ولخرچی میکنند . خانم ها به مجرد داخل شدن به محوطه روضه شریف با خیال راحت از عدم حضور مردان در داخل روضه ، روبند  چادری ها را بالا انداخته و مشغول گشت و گذار میشوند . و حالا بیایید و ببینید که اینطرف کتاره ویا دیوار میله یی روضه شریف چی خبر است ؟  مردان از پسران نوجوان گرفته تا مردان پیر چنان میله ها ی آهنی کتاره را چسپیده اند گویی که میخواهند از همان میان داخل محوطه شوند و تمام نیرو شانرا به چشمان شان متمرکز کرده تا بهتر بتوانند خانم های آنطرف کتاره را نگاه کنند کاش آنجا میبودید و میدید که آن وضعیت چقدر خنده دار بود من که هر وقت به یاد آن صحنه می افتم بی اختیار خنده ام میگیرد و نا خود آگاه به یاد باغ وحش کابل و تماشا کننده گانش می افتم  .

   قبلا گفتم که من از تاریخچه چادری اطلاعی ندارم اگر عزیزی این اطلاعات را در اختیارم بگذارد خیلی ممنون خواهم شد و اما در مورد انواع چادری چیز های میدانم که شما را هم در جریان میگذارم .

  چادری انواع مختلف دارد : ۱- چادری جوانان ۲- چادری پیره زنان ۳- چادری عروسی ۴- چادری پلو خوری ۵- چادری روی خانه

  چادری عروسی و چادری جوانان بیشتر رنگ سفید دارد و خوب باید چین داده شود ( که لااقل اندام بیچاره جوان ها از پشت چادری هم که شده معلوم باشد )

  چادری زنان مسن بیشتر رنگ زرد ویا خاکستری میداشته باشد ( فقط باید متوجه بود که چادری جوانان را زنان مسن به سر نکنند در غیر اینصورت اگر مورد تعقیب و اذیت مردان مزاحم قرارگرفتند خودشان مسوول خواهند بود ) تشکر

                

/ 35 نظر / 140 بازدید
نمایش نظرات قبلی
gomnam

salam mawsoe jalibe ast mowafaq bashi awalin tajrobe chadari poshidane man hich waqt yadam namirawad chon kala am ba kalae khar tasadof kard, chon hich ja ra namididan khordam ba khar

آریانا

سلام . ...با تبادل لینک موافقی؟

نو اندیش

دوست گرامی سلام ! اگر تمایل داشتید ، می توانید این یادداشت را در وب فصل رهایی ، مطالعه فرمایید : پارلمان پایان کار نیست

داوود دریاباری

سلام وعرض ادب . بورقه/برقه يا چادري گويند از ايران - دروان قاجاريان به اوعانستان آمده ... انگليسها در اوغانستان بااین آگاهی که مردم به زن/ ناموس. بسیار حساس هستند و حوزه ای محرمات انهاست.جواسيس و... ر ا با چادری پوشش میدادند و ملا های تربیت یافته در مدرسه دیوبندی هند برتانیوی ادله های دینی اش را بر با فته اند. ازان جاه که تمر کز انگلیس ها در شهر بود چادری جز فرهنگ شهری جاه افتاد واز شهر به دهات راه افتاد... هنوز در دهات جاه نیفتاده است.

ح. ورسی

دوست گرانقدر سلام ! بخش دوم سقراط پالایش گر روح انسانی را می توانید در وبلاگ سخن ، بخوانید. شاد باشید

حامد آثم

بيانيه کميته دفاع از حقوق عاشقان را بخوانيد و امضا کنيد.

محمد

سلام و مانده نباشيد من چند مدتي است که وبلاگ شما را پيدا کرده و ميخوانم،محتويات آن جالب ميباشد و خوشحالم که چيزهاي خوبي را منعکس ميکنيد، من هم تازه گي ها يک وبلاگ ساخته ام و اگر شما و دیگر بینندگان هموطن آدرس وبلاگ مرا در وبلاگ یا سايت قرار دهيد خوشحال خواهم شد ، من نيز آدرس سايت و وبلاگ شما را حتما در وبلاگ درج خواهم کرد. http://rezaee-m.blogfa.com

Ahmed

دوست عزیز ویب سایت و نوشته های جالیب داری کامیاب وموفق باشید اگر وقت داشتی به ما هم سری بزنید ممنون میشوم.

Charlie

af0569f936bf247cc6bdcd74ab4f22ab <a href="http://sessualitaadolescente.g4vf03a.info/"> sessualitaadolescente.g4vf03a.info </a> http://toscanaitinerario.lv043a.info/ <a href="http://catacomberomane.v3k0d.info/"> catacomberomane.v3k0d.info </a> <a href="http://villaggioturisticorodi.s87fvd.info/"> villaggioturisticorodi.s87fvd.info </a> http://portascorrevolescrigno.vj49rs.info/ <a href="http://ragazzasanpancrazio.lv043a.info/"> ragazzasanpancrazio.lv043a.info </a> <a href="http://poesiabarocca.k4v0df.info/"> poesiabarocca.k4v0df.info </a> http://bofficucine.l0ks03.info/ <a href="http://prestitoarzano.g4vf03a.info/"> prestitoarzano.g4vf03a.info </a> <a href="http://audiusatopiemonte.vf044s.info/"> audiusatopiemonte.vf044s.info </a> http://vivafigaitalianaitaliana.lv043a.info/ <a href="http://cardinalemartini.vk498j.info/"> cardinalemartini.vk498j.info </a> <a href="http://viaggiolastminutedisneyland.vf044s.info/"> viaggiolastminutedisneyland.vf044s.info &lt

Reynaldo

4e0545b1d6e1c2ea80d40974e381b487 <a href="http://fotovideogratisgiovanissimiragazzogay.k903os.info/"> fotovideogratisgiovanissimiragazzogay.k903os.info </a> http://ricettacarbonara.jv4r8hv.info/ <a href="http://ragazzodro.j09j4r.info/"> ragazzodro.j09j4r.info </a> <a href="http://albergopotenza.ksjs93.info/"> albergopotenza.ksjs93.info </a> http://masterizzaredvdps2playstation.j09j4r.info/ <a href="http://ragazzodruento.j09j4r.info/"> ragazzodruento.j09j4r.info </a> <a href="http://operatoribenessere.k903os.info/"> operatoribenessere.k903os.info </a> http://canilecomunaleroma.m94r9d.info/ <a href="http://ospedaletreviglio.k9df93d.info/"> ospedaletreviglio.k9df93d.info </a> <a href="http://pipafilterspesaro.j09j4r.info/"> pipafilterspesaro.j09j4r.info </a> http://discotecamovida.jv4r8hv.info/ <a href="http://nuvolafashion.k094fv.info/"> nuvolafashion.k094fv.info </a> <a href="http://settemeravigliamondomoderno.edeuj84.info/"> settemeravigliamondomoderno.ed