خاطرات تلخ ایام .........

    

    خاطرات تلخ ایام مهاجرت از ایران                   

           

                                            

 

      شما برخورد ایرانیان با مهاجرین افغان و تلفیق مردم ما را با جامعهء ایران چگونه ارزیابی میکنید ؟

    میخواستم با مطرح نمودن این سوال میزان برداشت خودم را از اوضاع و احوال محک بزنم ، از نظر خودم در این مورد بگویم : من دو سالی را در ایران گذرانیده ام و با وجود برخوردار بودن از یک اقتصاد عالی به لحاظ فضا و جو حاکم بر مهاجرین افغان باید  اعتراف کنم که این ایام از تلخترین ایام زنده گیم بوده و نمیتوانم به راحتی فراموش شان نمایم .

                               

   هموطنان مهاجر مخصوصا انانیکه در شهر کابل زنده گی نموده اند  به لحاظ فرهنگ ، زبان و بعضا مذهب مشترک با ایرانیان قبل از ورود به این سرزمین  دارای معلومات کافی در مورد زنده گی ، فرهنگ و حتی سینما و هنرمندان این کشور استند  و چندان با این کشور همسایه احساس بیگانگی نمیکنند هر چند ایران از نقطه نظر سطح زنده گی و نظافت و آبادانی به مراتب بهتر از افغانستان است اما دارای آنچنان تخنیک و سطح زنده گی مانند غرب هم نیست که برای هموطنان ما نا آشنا باشد ، اما بر عکس اکثریت مردم ایران با وجود باد به غبغب انداختن ها و ادعای علم به جیب داشتن ها چنان محسور دنیای پر جذبهء غرب اند که معلومات بیشتر از نام افغانستان از این کشور همسایه و برادر پهلو به پهلو نشستهء خویش ندارند . تعجب نکنید اگر برایتان تعریف کنم که یک دیپلمه ( فارغ صنف دوازده ) ایرانی از اینکه من به این زیبایی میتوانستم فارسی بنویسم و بخوانم حیرت زده شده و پرسید : تو میگی سه ماهه تو ایرانی اونوقت از کجا خواندن و نوشتن فارسی بلد شدی ؟

   اکثریت مردم ایران مخصوصا اهالی شهر سنگی ، پر از ترافیک و دود و پر از ازدحام و پر از فساد تهران چنان مصروف و در گیر کپی کردن ظاهری زنده گی غربی و جا دادن آن در چهار چوکات جمهوری اسلامی اند که یک دیپلمهء آنها  به معلومات عامیانه و خیابانی در مورد یک کشور همسایه اش بسنده کرده و فکر میکند افغانستان روستایی است دور افتاده که ماشین و طیاره ندیده چه رسد به فرهنگ و هنر .

   میشود به خوبی تصور کرد برخورد مردمی که کشته و مردهء به قول خودشان ترقی اقتصادی - مادی استند و در این راه یک پله انصراف به نفع معنویت را حماقت تصور میکنند با اهالی یک کشور جنگ زده  که مفادی برایشان نمیتواند داشته باشد چگونه خواهد بود .متاسفانه برخلاف ادعای جمهوری اسلامی کار بیش از حد آنها روی معنویت نتیجهّ بر عکس داده و در این جامعه اثری از معنویت نمیتوان دید که چه ؟ اکثرا انسانیت را هم زیر پا گذاشته اند . یکی از عوامل که مشکلات را در جوامع اسلامی دامن میزند اینست : که ما مسلمانان قبل از اینکه انسان باشیم ، مسلمانیم حال آنکه شرط اسلام  اوردن ، انسان بودن است من هیچوقت سخن به گزافه نمیگویم ( شاید از نظر خودم و البته خواننده گان در قضاوت ازاد اند ) صحت و کذب ادعایم را میتوان با نمونهء از نمونه های زیر پا کردن انسانیت توسط انها تشخیص داد .

  هموطنی اولین فرزندش را در کمال بی تجربه گی و جوانی در یکی از شفاخانه های تهران ( بیمارستان مهدیه ) بدنیا آورده بود و چنان از رفتار غیر انسانی پرسونل طبی و خدماتی این شفاخانه متاثر شده بود که  اکنون از نام هر چه ایرانی است بیزار است .این خانم تعریف میکرد که چگونه با سو استفاده از مهاجر افغانی بودن اش او را بدون موجب و برای اینکه چند دانشجویکه میخواستند کارآموزی کنند و آنشب از تصادف واقعهء سزارین گیر شان نیامده بود به پای میز عملیات کشیده اند حال آنکه او توان پرداخت هزینهء این عمل را هم نداشته و مشکلی هم نداشته است تا عمل شود . همچنان او تعریف میکرد که پرسونل خدماتی به جرم افغانی بودن  بعد از عمل و در حالیکه بدن اش بی حس بوده  وادار اش کرده اند که خودش از روی تخت آمبولانس بلند شده و روی تخت اش بخوابد که این عمل باعث افتیدن و بیهوش شدن اش میگردد  و نصف شب در حالیکه نمیتوانسته درست راه برود مجبور اش کرده اند  بلند شده و به اتاق نوزادان برود و بچه اش را تمیز کند چون تمیز کردن بچهء افغانی بالای روان خانم خدمه گرامی گران آمده بوده است .و چگونه میتوان نزد خانم دکتر ایرانی گرامی که نمیتواند به ارزش های انسانی و شرف پا  بند باشد از وجیبهء  او به حیث داکتر جویا شد .

  از مردم ایران که بگذریم جمهوری اسلامی را هم  بر خلاف ارعا هایش فقط همین خیانت بس است  که از قبول هم جانبهء مهاجر برادر  در مراکز آموزشی اش جلو گیری نموده آنها را بیسواد بار آورده  و از درک گماشتن مهاجرین به کار های شاقه در مقابل مزد نا چیز و به کیسه زدن سهم سالیانهء مهاجرین از منبع سازمان ملل وضعیت مالی کشور اش را بهبود بخشیده و  این برادر انصار نه تنها مطابق وجیبهء دینی اش  دست برادر مهاجر اش را نگرفته  که خیانت بیسواد ماندن نسل جدید مهاجرین را هم مرتکب شده است ، و زمانی هم که سیاست ایجاب نموده به بد نام نمودن مهاجرین بی پناه  به کمک رسانه هایش پرداخته و اعمال وحشتناک اتباع اش را به افغان های مهاجر نسبت داده است ( اشاره به جریان خفاش شب سال ۱۳۷۶)  از اردوگاهای ایران که بخاطر نگهداشتن افغانی ها استفاده میشود که نپرس چون بیشتر شبیه عالم برزخ است جاییکه در آنجا نمیتوان نام زنده و هم مرده را به باشنده گان آن داد.

  

 

 

/ 53 نظر / 75 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داگتر حليله سليمی

سلام. عرض ادب و احترام به آنانی گه با هزار درد و مشقت و تحمل رنح های بيحد مهاحرت ايران را سبری گرده اند و ميگنند اگرحه من خوشبختانه هيح به ايران سفر نگرده ام ولی ميدانم آنانی گه به ايران رفته اند حز بد بختی حيزی ديگری را به ارمغان نياورده اند در ايران مانند ديگر گشور ها به مهاحر احترام گذاشته نميشود حقوق انسانی انها گرفته ميشود آنی گه از ايران برگشته است با گله و حيب خالی و ذخيره انرژی هالی بر گشته است طبقی گه ما در اين موارد مثال هايی داريم ولی از گشور های ديگر نه از افغانان ما در ايران مانند يگ ابزار استفاده ميگنند نه انسان گه بسيار حای تاسف و نگرانی است بس آنی گه در ايران بوده يگ سال را مانند ده سال سبری گرده است . راستی گه افغانان شهامت دارند با اين همه سختی هايشان در ايران بازهم در افغانستان وقتی ايرانی را بيبينند مهمان نوازی خود را ميگنند

تنویرگر

سلام عليکم و رحمه الله و برکاته! دوستان حديقه تنوير با مطالب جديد من جمله قرآن از شما شکايت ميکند منتظر قدم های گرم شما عزيزان است. در پناه حق باشيد، به اميد شکست امريکا در افغانستا

ستاره احمدی

درود بر همه افغان ها فقط ميتونم بگم متاسفم.......

بهمن

به مجتمع وبلاگ های افغانستان بپیوندید. http://www.afghan-blogs.blogfa.com

واويلا

گروهی از افغان ها واقعا پست مردم استند . خود خواه و متکبر . مقام يکعده انسان های واقع بين محفوظ. منظورمم آنانيست که نمک خورده نمکدان ميشکنند. جنايتها که در حق زنان و کودکان ايرانی روا داشته اند. خدا جزايشان را بدهد.

هویج عاشق

تا قاطی نکردم و نسلتون رو از زمین بر نداشتم ، برگردید کشور خودتون . هنوز از ماجرای هتک حرمت دختر ایرانی به دست افغانی های کثیف دلخورم و هر جا یه دونه از شما رو ببینم ، دخلتون رو می آرم.

سلام فعلا داری میبینی که افغانستان زیر سایه جمهوری اسلامی هست و امریکا داره همه کس تون رو میبره و مصرف میکنه... ما ایرانی ها میگم قبل از اسلام باید آدم باشی درسته اگه ما نبودیم تا الان شما افغانی هاا معلوم نبود پدران کودکان شما کی بود اگه نظام جمهوری اسلامی نبود مطئمن باشید الان امریکایی ...

حامد

امریکا برده داره مصرف میکنه . ما بیچاره ها از سر مجبوریم اومدیم اینجا داریم همه کس شمارو مصرف میکنیم . به قول خودت . شما ایرانی ها خیلی چیزا میگید همه که درست نیست .خرم زیاد عرعر میکنه ما باید گوش کنیم . پدرای ما معلوم هست مال شمام که معلومه ماییم.ابله خودت الن نشان اتحادیه اروپا رو مضخرفاتیه که نوشتی اونجا داری چی کار میکنی ؟

عاشق افغان

من ایرانی هستم دوست خانمی دارم افغانیه از اهالی بلخ که دوستش دارم و با هم رابطه احساسی داریم و باهاش ازدواج کردم قربونش برم خیلی خوشکل و خوش صحبته

امیر

لطفن مذلوم نمایی نکنید.خودتون میدونید ک بعضیاتون چقد کثیف هستید.ظلم بده اما مهمان بای حرمت صاحبخونه رو نگه داره نه اینکه پررو گری کنه